28
خرداد
author thumbnail parismin@ad

[email protected]

6 ماه قبل

0

5 دقیقه خواندن

8,478

کابینت اچ پی ال (HPL) چیست ؟

آیا تا کنون در مورد کابینت اچ پی ال (HPL) چیزی شنیده‌اید. در مورد آن اطلاعاتی دارید؟ در این مطلب می‌خواهیم در مورد این کابینت صحبت کنیم و اطلاعات جامعه‌ای در این مورد به شما بدهیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

اچ‌پی‌ال (HPL) چیست؟

اچ‌پی‌ال از ترکیب رزین فنولیک و لایه‌های سلولزی که تحت دما و فشار قرار می‌گیرند ساخته می‌شود و تبدیل به صفحات محکم با ویژگی‌های مخصوص به نام اچ‌پی‌ال می‌شود. سطح کار توسط رنگ‌های مختلف مانند طرح سنگ، طرح چوب، طرح‌های ساده و… به همراه یک لایه ضد خش پوشانده می‌شود. این ورق‌ها به دلیل محکم و مقاوم بودن بسیار کاربردی هستند و در صنعت کابینت سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ورق اچ پی ال

به دلیل این که در ساخت این ورق‌ها از رزین استفاده می‌شود به نسبت دیگر ورق‌ها از قیمت بالاتری برخوردار است. اما با توجه به ویژگی و مزایای خاصی که ا دارد به نسبت از قیمت مناسبی برخوردار است. ضخامت ورق‌های اچ‌پی‌ال می‌تواند ۳، ۵، ۸، ۱۲ میلی‌متر یا بیشتر باشد. صفحات اچ‌پی‌ال برای اینکه به عنوان روکش مورد استفاده قرار بگیرند نیاز به برش کاری دارند که به وسیله دستگاه مخصوصی که دارای تیغه است این کار انجام می‌شود. نکته جالب در مورد این ورق‌ها این است که به منظور جلوگیری از اختلاف رنگ در بازتاب نور این ورق‌ها باید در یک راستا عمودی یا افقی برش داده شوند.

کابینت ‌ام‌دی‌اف اچ‌پی‌ال HPL چیست؟

بهترین مواد اولیه که می‌توان با آن کابینت ساخت و در صنعت کابینت‌سازی پیشگام است ام‌دی‌اف است . علت محبوبیت ام‌دی‌اف قیمت مناسب، استحکام، سازگاری با طبیعت و تنوع در طرح آن است. کابینت اچ‌پی‌ال نوعی کابینت ام‌دی‌اف است و یکی از مقاوم‌ترین روکش‌هایی است که بر روی ام‌دی‌اف قرار می‌گیرد. در فرآیند تولید اچ‌پی ‌ال لایه‌های کاغذ کرافت به همراه روکش ورق به رزین آغشته می‌شود و به مدت ۹۰ دقیقه  تحت دما و فشار بالا قرار می‌گیرد؛ و در نهایت به یک ورق متراکم و یک‌ پارچه تبدیل می‌شود. استفاده از رزین مقاومت ورق اچ‌ پی‌ال را بالاتر می‌برد. ورق‌های اچ‌پی‌ال شرایط مناسبی را برای طراحی نمای کابینت در اختیار طراحان این صنعت قرار داده اند.

انواع رنگ بندی ورق اچ پی ال

اچ‌پی‌ال نوعی ورق نازک است که به عنوان روکش روی مغزی ام‌دی‌اف (قسمت پایه و زیرین کار را مغزی می‌گویند) قرار می‌گیرد که این ورق‌ها توسط دو نوع چسب مخصوص (پلی‌اورتان و پرایمر) به ام‌دی‌اف متصل می‌شود. روکش اچ‌پی‌ال نسبت به سایر روکش‌های ام‌دی‌اف مقاوم‌تر است  و استحکام بالای دارد و ویژگی خاص این روکش باعث شده که از دیگر روکش‌های موجود متمایز باشد. مقاومت و استحکام شیمیایی این لایه‌های سلولزی و چسبندگی و پایداری رزین در این متریال سبب شده تا پیوندی ناگسستی بین لایه‌های مختلف و ام‌دی‌اف ایجاد شود.

اگر چه دوام و مقاومت این کابینت در برابر خط‌و‌خش بالا است اما نباید از کابینت برای تخته برش استفاده کرد و نباید فلزات داغ را بر روی کابینت ام دی اف اچ پی ال قرار داد. این روکش دارای طرح و رنگ گسترده‌ای است اما بیشترین طرفدار را طرح و رنگ چوب دارد.

کابینت دو رنگ HPL

ویژگی‌های اچ‌پی‌ال

از ویژگی‌های کابینت ام دی اف اچ پی ال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این ورق‌ها ضد لک هستند و دیرتر کثیف می‌شوند. این مورد برای خانوم‌ها حائز اهیمت و لذت بخش است.
 • ورق‌های اچ‌پی‌ال آنتی باکتریال و ضد میکروبی است و قابل شستشو هستند.
 • اچ‌پی‌ال به دلیل تراکم زیادی که دارد در برابر بخار آب، رطوبت، آب مقاوم است و به مرور زمان اگر در محیط‌های مرطوب هم ورقه‌ورقه نمی‌شود و آب و رطوبت را به خود جذب نمی‌کند.
 • این کابینت گزینه مناسبی برای مناطق رطوبتی است.
 • کابینت‌های که با روکش اچ‌پی‌ال پوشانده می‌شود در برابر مواد شیمیایی و اسیدی مقاوم هستند.
 • در برابر حرارت و شوک حرارتی مقاوم است

HPL CABINET

 • اگر کابینت شما در معرض نور خورشید قرار دارد این نور و حرارت خورشید تاثیری بر روی ورق‌های اچ‌پی‌ال ندارد.
 • تنوع در طرح و رنگ بندی دارد و به راحتی با دیگر لوازم خانه کابینت ام دی اف اچ‌پی‌ال را می‌توانید هماهنگ سازید.
 • این روکش به مرور زمان تغییر نمی‌کند و به همان کیفیت اولیه می‌ماند.
 • وجود لایه‌ی خش‌ناپذیر در ترکیب این ورق عامل مقاوم شدن اچ‌پی‌ال است.
 • در ساخت اولیه روکش اچ‌پی‌ال از رزین فنولیک استفاده شده که عایقی برای جریان الکتریسته است.
 • رزین به کار رفته شده در این ورق با پایداری و مقاومتی که ایجاد می‌کند باعث چسبندگی و پیوند پایدار بین لایه‌های مختلف این ورق می‌شود و اثرات مخرب تاثیری روی این ورق نداشته و باعث کاهش کیفیت آن‌ها با گذشت زمان نمی‌شود.
 • انعطاف‌پذیری این ورق‌ها پایین است و برای سطوح منحنی کاربردی ندارد.

HPL

کلام آخر

در انتخاب کابینت علاوه بر زیبایی باید به نکاتی مانند استحکام، مقاومت، دوام، طول عمر بالا توجه کنید. برای اینکه انتخاب درست هم از لحاظ دکوراسیون، کارایی و طول عمر بالا را داشته باشید ارزشیابی این معیارها توسط خودتان سخت و مشکل ساز است. درست‌ترین گزینه سپردن کار به دست متخصصین و طراحان این صنعت است. ما به شما در مورد انتخاب کابینت و تهیه و ساخت آن آیژک را پیشنهاد می‌کنیم.

 

 

 1,226 total views