24
آبان
author thumbnail parismin@ad

parismin@ad

7 ماه قبل

0

7 دقیقه خواندن

23,235

انواع منبت در آشپزخانه

منبت‌کاری یک هنر ایرانی است، این طرح‌های بسیار زیبا را در هر جا که بخواهید می‌توانید به کار ببرید و از تلفیق هنری که ایجاد شده است سال‌ها لذت ببرید از جمله منبت در آشپزخانه، اتاق خواب و موارد دیگر. منبت‌کاری قدمتی طولانی دارد و به دوران مادها و هخامنشیان برمیگرددکه در آن دوره کاملا دستی انجام می‌شد. منبت‌کاری دیگر از قالب یک هنر درآمده است و کاملا صنعتی شده است، امروزه این حرفه منبع درآمد افراد قابل توجهی در کشور شده است. در این فرآیند طرح و مدل‌های مختلف بر روی چوب ایجاد می‌شود.

منبت‌کاری قدمتی طولانی دارد و بر می‌گردد به دوران مادها و هخامنشیان که در آن دوره کاملا دستی انجام می‌شد.

منبت در آشپزخانه

در محیط خانه هیچ قسمت و مکانی پر رفت و آمد‌تر از آشپزخانه نیست و همه‌ی اعضا به نوعی نیازهایی که دارند را در این محیط می‌توانند رفع کنند، بهتر است عناصر آن را خا‌ص و با کیفیت‌تر انتخاب کنیم. تکنولوژی در این صنعت نیز ورود کرده و تغییرات کلی را ایجاد کرده است. همان طور که اشاره شد منبت‌کاری آشپزخانه یعنی طراحی بر روی کابینت‌ها که شما میتوانید در سبک‌های مختلف آن را اجرا کنید. البته منبت در آشپزخانه باید با ویژگی‌های دیگر همخوانی داشته باشند مانند: نوع سبک (سبک کلاسیک و در برخی موارد نئوکلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرد و در کابینت سبک مدرن که آمیخته شده با سادگی نمی‌توانیم از منبت‌ در آشپزخانه استفاده کنیم).

منبت‌کاری آشپزخانه یعنی طراحی بر روی کابینت‌ها در سبک‌های مختلف که می‌توانید آن را اجرا کنید.

کابینت کلاسیک و منبت‌کاری

منبت کاری در آشپزخانه با سبک کلاسیک کاملا همخوانی دارد و تناقضی میان این دو وجود ندارد‌، این سبک شکوه و جلال اعصار گذشته را به مرحله نمایش میگذارد و فضایی اشرافی و مجلل را برای آن آشپزخانه می‌سازد. کابینت‌‌ سبک کلاسیک منبت‌کاری شده زیبایی دو چندانی در محیط بوجود می‌آورند که افراد از دیدن گوشه گوشه آن لذت می‌برند. در این میان بر روی دو متریال چوب و ام‌دی‌اف می‌توانید طرح‌های منبت‌کاری را به مرحله اجرا بگذارید.

کابینت‌‌ سبک کلاسیک منبت‌کاری شده زیبایی دو چندانی در محیط بوجود می‌آورند که افراد از دیدن گوشه گوشه آن لذت می‌برند.

چوب منبت‌کاری شده

منبت‌کاری، کار دست میباشد و از ویژگی‌ های خاصی برخوردار است. منبت در آشپزخانه و در کابینت کلاسیک به علت طرح‌های خاصی که دارد بهتر است در آشپزخانه‌های بزرگ ساخته شود تا نمای بهتری داشته باشد‌‌. این کابینت از لحاظ ارزش مادی و معنوی در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد زیرا هم متریال اصلی طبیعی است و هم اینکه کار با دست انجام شده است و دخالت تکنولوژی در این میان وجود ندارد. نقش‌ و نگار‌ها در این کابینت اصیل و خاص است‌ و چوب با توجه به استحکام و خصوصیاتی که دارد این هنر را بهتر به نمایش می‌گذارد.

منبت در آشپزخانه و در کابینت کلاسیک به علت طرح‌های خاصی که دارد بهتر است در آشپزخانه‌های بزرگ ساخته شود تا نمای بهتری داشته باشد‌‌.

ام‌دی‌اف منبت‌کاری شده

تکنولوژی در این مدل کاملا دخالت دارد و از آنجا که در آشپزخانه بزرگ متریال چوب هزینه بسیار زیادی را برای کارفرما بوجود می‌آورد و شاید همه نتوانند از عهده این هزینه‌ها بر بیایند، به کابینت‌های که بشود بر روی آن توسط دستگاهی به نام CNC طرح‌هایی را ایجاد کرد و سپس بر روی متریال اصلی توسط چسب، چسباند ممبران منبت کاری گفته می‌شود. جنس به کار رفته در این کابینت  ام‌دی‌اف است که توسط روکشی به نام ممبران پوشش داده می‌شود و طرح‌های مورد نظر بر روی آن چسبانده می‌شوند. در این‌صورت هیچ‌کدام طبیعی و اورجینال نیست و تمام آن توسط تکنولوژی بوجود آمده است، این مدل نمونه مصنوعی و ماشین‌شده منبت‌ در آشپزخانه شما است. طراحان با تلفیق این هنر در ‌کنار متد‌های جدید به دکوراسیون آشپزخانه تغییرات جدیدی داده‌اند.

به کابینت‌های که بشود بر روی آن توسط دستگاهی به نام CNC طرح‌های را ایجاد کرد و سپس بر روی متریال اصلی توسط چسب، چسباند ممبران منبت کاری گفته می‌شود.

مراحل‌ کار منبت در آشپزخانه

منبت‌کاری بسیار وقت‌گیر و کاری دقیق است، هنری است که اگر با دست انجام شود ارزش بسیار بالای دارد. متریال اصلی در این کار باید چوب باشد و قطر آن‌هم مشخص شده است. طرح و مدل مورد نظر در زاویه درست که هم قرینگی آن مشخص شده و هم فاصله صحیح آن طراحی شده و طرح بر روی چوب پیاده می‌شود. سپس توسط ابزارهای مخصوص و خاص کند‌ه‌کاری می‌شود و از دل چوب این طرح‌ها پدید می‌آید سپس با سنباده زنی، جلا زدن و سایر اقدامات یک منبت وصف نشدنی خلق می‌شود.

منبت‌کاری بسیار وقت‌گیر و کاری دقیق است، هنری است که اگر با دست انجام شود ارزش بسیار بالای دارد.

ویژگی‌های منبت‌ در آشپزخانه

از جمله ویژگی‌های منبت در آشپزخانه و کاربرد آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • زمینه کار باید یک‌دست و صاف باشد نباید برجستگی و یا تورفتگی در کار مشخص شود. همچنین قرینه بودن طرح بسیار مهم است، این دو فاکتور در زمینه منبت کاری بسیار تاثیر گذار هستند .
  • یکی‌دیگر از عواملی که تاثیر پر رنگی در خروجی منبت‌ در آشپزخانه دارد جنس و کیفیت خود چوب است به هر میزانی دوام، کیفیت و بافت آن متراکم‌‌تر باشد ارزش آن بیشتر است.
  • مهارت و تجربه فردی که قرار است مراحل منبت‌کاری را انجام دهد در خروجی کار بسیار تاثیر گذار است. زیرا اگر متریال و ابزار‌آلات مورد نیاز درجه یک باشد اما آن فرد تجربه کافی را نداشته باشد نمیتواند اثری ارزشمند خلق کند‌.

مهارت و تجربه فردی که قرار است مراحل منبت‌کاری را انجام دهد بسیار در خروجی کار نقشی تاثیر گذار دارد.

قیمت منبت‌ در آشپزخانه

منبت‌کاری بر روی چوب کار آسانی نیست، همچنین چوب درختان به علت طبیعی و کمیاب بودنشان از قیمت بالای برخوردار هستند و هیچ متریال سازنده‌ای گران‌تر از چوب نیست. طراحی و حکاکی منبت‌کاری شده بر روی چوب توسط دست استاد‌کاران با توجه به زمان و دقت زیادی که می‌برد بر قیمت‌ها می‌افزاید. البته از خروجی بی‌نظیر و با کیفیت آن اصلا نباید چشم‌پوشی کرد این کابینت به قدری خاص میشود که شاید تا زمانی که در آن خانه زندگی کنید احتیاج به تعویض نداشته باشد . متریال‌های ام‌دی‌اف قیمتی مقرون بصرفه‌تری نسبت به چوب دارند.

منبت‌کاری آشپزخانه در قسمت‌های مختلف کابینت

منبت‌کاری می‌تواند بر روی ستون، سر ستون، پایه‌ها و جزیره طراحی شود که در ادامه به بررسی هر یک خواهیم پرداخت:

. منبت‌کاری سرستون آشپزخانه

سرستون‌ها در قسمت بالای کابینت‌ها قرار می‌گیرند و زیبایی آن بسیار چشم‌گیر است. منبت‌کاری این قسمت یاد آور طرح‌های ایران و روم قدیم است.

. منبت کاری پایه آشپزخانه

پایه‌ها از عوامل دیگر هستند که با منبت‌کاری زیبایی را کامل‌تر می‌کنند سازنده باید هماهنگی و قرینه بودن در آن‌ها را مد نظر قرار دهد.

. منبت‌کاری جزیره آشپزخانه

جزیره یک متریال چندکاره است که معمولا در وسط آشپزخانه قرار می‌گیرد و از سایر کابینت‌ها جداست. در این بخش بهتر است منبت بر روی پایه‌ها انجام شود، زیرا نمای آن زیباتر است. این طرح‌ها بسیار متنوع هستند و شما میتوانید مطابق با سليقه‌ ی خودتان انتخاب کنید. می‌توانید از گوشه‌های جزیره نیز برای طراحی منبت‌کاری استفاده کنید.

. گونیا منبت‌کاری شده

قسمت گوشه‌های کابینت که دنج و ساده است را میتوانید برای منبت‌کاری استفاده کنید زیبایی آن واقعا خیره کننده می‌شود. طرح‌های ریز اما خاص که با سایر طرح‌ها هماهنگی داشته باشد.

. تاج گل‌ها منبت‌ در آشپزخانه

تاج‌گل‌ها معمولا در بالای هود یا کمد‌های دیواری قرار می‌گیرند و کابینت‌ها را زیبا‌تر می‌کنند. اگر درست و هماهنگ طراحی شود کابینت منبت‌کاری آشپزخانه شما منحصر بفرد می‌شود.

طراحی و حکاکی منبت‌کاری شده بر روی این متریال توسط دست استاد‌کاران با توجه به زمان و دقت زیادی که می‌برد بر قیمت‌ها همچنین می‌افزاید.

چوب‌های متفاوتی برای منبت‌کاری آشپزخانه

برای انجام منبت در آشپزخانه از چوب‌های مختلفی استفاده می‌کنند که به شرح زیر است:

. چوب گردو

یک گزینه متراکم و مستحکم است و رنگی تیره دارد، که نور آفتاب باعث روشن تر شدن آن میشود . رگه های چوب گردو به صورت مستقیم تشکیل می‌شود و تا اندازه‌ای بافت این چوب سفت و سخت است. در برابر رطوبت مقاومت بیشتری دارد و بادوام‌ترین در بین چوب‌هاست که برای ساخت کابینت از آن استفاده می‌شود.

. چوب افرا

بافت این چوب نامتقارن است . رگه‌های درشتی در چوب افرا وجود دارد که جذابیت خاصی دارند. تا حدودی امکان دارد افراد به این چوب حساسیت داشته باشند و بهتر است خیلی در معرض رطوبت قرار نگیرند ، این چوب باید توسط پوشش خاصی در برابر رطوبت عایق شود .

. چوب گیلاس

چوبی است که بین نرم و سخت قرار گرفته و نه خیلی نرم است و نه خیلی سفت و کار با آن نسبتا راحت‌تر است. بعد از خشک شدن بسیار بادوام و با کیفیت می‌شود و در برابر لکه مقاوم است و بوی مطبوعی دارد. ابزارهایی که برای این چوب احتیاج است متفاوت‌تر است. این چوب از گران‌ترین چوب‌هاست و به مرور زمان رنگش به قرمز پر رنگ بی‌نظیری تبدیل می‌شود.

. چوب بلوط

مرکز این چوب استان لرستان است و دوام و عیب‌گیری بالای دارد. رنگ آن از قهوه‌ای روشن تا تیره موجود است‌  و بدون اینکه در ساختارش خللی بوجود بیاید می‌توانید رنگ‌های مد نظر را بر روی آن اجرا کنید.

. چوب کاج

در بین این پنج درختی که برای ساخت کابینت منبت مورد استفاده قرار می‌گیرند کاج از قیمت پایین‌تری برخوردار است. رنگ این چوب روشن است اما قابلیت این را دارد که رنگ مورد نظر بر روی آن زده شود و یک آشپزخانه روستیک را به خوبی برایتان بوجود می‌آورد‌.

در بین این پنج درختی که برای ساخت کابینت منبت مورد استفاده قرار می‌گیرند کاج از قیمت پایین‌تری برخوردار است.

سفارش کابینت منبت در آشپزخانه

با منبت‌کاری آشپزخانه شما سبک‌ و طرح‌ ایران قدیم را در منزلتان می‌سازید، شکوه و جلوه خاصی را ایجاد می‌کنید و سهم شما فقط لذت بردن بدون وصف است. اگر به سبک کلاسیک و کار منبت در آشپزخانه علاقه دارید می‌توانید به آیژک مراجعه کنید.

 2,345 total views