28
آبان
author thumbnail parismin@ad

parismin@ad

7 ماه قبل

0

6 دقیقه خواندن

23,232

نحوه چیدمان آشپزخانه کوچک

چیدمان آشپزخانه بخشی از لذت‌های زندگی است. اگر اصول این کار را بدانیم به راحتی می‌توانیم با وسایل ساده بهترین هارمونی و هماهنگی را برقرار کنیم. به ویژه برای چیدمان آشپزخانه کوچک لوازم را به ده‌ها روش می‌توانیم چیدمان کنیم و اگر دانش و سلیقه کافی نداشته باشیم بهترین متریال را هم که در اختیار داشته باشیم آن طور که شایسته است به چشم نمی‌آید و دیده نمی‌شود. بهتر است باید و نباید‌های چیدمان آشپزخانه کوچک را بدانیم تا از محیط اطراف لذت ببریم و از چیدمان خانه خسته نشویم.

بهتر است باید و نباید‌های چیدمان آشپزخانه کوچک را بدانیم تا از محیط اطراف لذت ببریم و از چیدمان خانه خسته نشویم.

چیدمان آشپزخانه کوچک

آشپزخانه محیطی است که ویژگی آن تاثیر مستقیمی بر حال‌وهوای اعضای خانواده دارد. باید برای این محیط فضای را خلق کنیم که حس مثبت و انرژی به ما بدهد و از گذراندن وقت در آن لذت ببریم. اینکه آشپزخانه شما چه ابعادی دارد خیلی مهم نیست و اگر این محیط کوچک است نباید نگران باشید. شما با دانستن نکات ضروری به راحتی می‌توانید لوازم ضروری را در آشپزخانه طراحی کنید و از لوازم غیر ضروری پرهیز کنید. در ادامه مقاله همراه ما باشید تا با نکات خاصی که برایتان ارائه می‌دهم بهتر بتوانید چیدمان آشپزخانه کوچک انجام دهید.

آشپزخانه محیطی است که ویژگی آن تاثیر مستقیمی بر حال‌وهوای اعضای خانواده دارد.

. وسایل اضافی را شناسایی کنید

خوب آشپزخانه کوچک به یک میزان ظرفیت دارد تا یک حد مشخص شده‌ای از لوازم را می‌تواند درون خود جای دهد.البته این محیط به هر میزانی که کوچک باشد باز هم لوازم ضروری و کاربردی را می‌توانید در جایگاه مشخص شده آن‌ قرار دهید. توجه داشته باشید که آرامش و راحتی شما از هر نکته‌ای با اهمیت‌تر است پس بدون فکر کردن به حرف‌های دوستانتان لوازم اضافی و بلا استفاده را بشناسید و آن‌ها را جمع‌آوری کنید و از محیط آشپزخانه خارجشان کنید. برخی از این لوازم شامل پلوپز، زودپز سرخ‌کن، ظروف گران‌قیمت و غذاساز و… هستند که شاید سالی یکبار هم از آن‌ها استفاده نشود.

اگر در حال بازسازی کابینت‌ آشپزخانه هستید و یا در حال ساخت منزل هستید بهترین زمان است که کابینت‌ها را جادار بسازید. برای آشپزخانه‌ کوچک نباید کابینت‌های دیواری حذف شود بلکه باید از مدل‌های استفاده کنید که کابینت دیواری شما تا زیر سقف امتداد پیدا کند. همچنین فاصله میان کابینت زمینی و دیواری را در برخی از قسمت‌ها حذف کنید و کابینت یک‌سر طراحی کنید با این روش می‌توانید چیدمان آشپزخانه کوچک خود را منظم‌تر کنید و وسایل بیشتری را درون کابینت‌ها قرار دهید.

زیرا شما هر روز که احتیاج به چرخ‌گوشت، همزن برقی، آبمیوه‌گیر، مخلوط کن و… ندارید با توجه به نیازتان در طبقات بالا قرار می‌دهید و طبقه‌های پایین را به لوازم ضروری اختصاص دهید.

اگر در حال بازسازی کابینت‌ آشپزخانه هستید و یا در حال ساخت منزل هستید بهترین زمان است که کابینت‌ها را جادار بسازید.

. چیدمان مواد خوراکی

در چیدمان آشزخانه کوچک برای حبوبات، ادویه‌ها، سبزی‌های خشک شده و از این قبیل مواد مصرفی ظروف پلاستیک یا شیشه‌ای درب‌دار را انتخاب کنید و یک کابینت را تفکیک شده به آن‌ها اختصاص دهید. به این صورت شما یک کابینت را فقط اشغال کرده‌اید و همه مواد منظم در یک قسمت چیده می‌شود و هر زمان که به این موادها احتیاج داشته باشید کل کابینت‌ها احتیاج نیست بگردید و همه جا را بهم بریزید.

در چیدمان آشزخانه کوچک برای حبوبات، ادویه‌ها، سبزی‌های خشک شده و از این قبیل مواد مصرفی ظروف پلاستیک یا شیشه‌ای درب‌دار را انتخاب کنید.

. استفاده از فضای خالی کابینت‌ها

برای چیدمان آشپزخانه کوچک از سانت به سانت آن باید استفاده کافی شود. از فضای خالی کابینت‌های دیواری غافل نشوید قسمت بالای آن محل ذخیره سازی بسیار مناسبی است. نباید چیدمان در این فضا به صورتی باشد که در زیبایی آشپزخانه اثر معکوس داشته باشد و باعث شود با حضورتان در این محیط حس منفی بگیرید. می‌توانید در قسمت بالای این کابینت‌ها ظروف را بگذارید و در کنار آن از گلدان‌های پیچک استفاده کنید و یا از سبدهای خاص (مانند چوبی) که نمای زیبای دارند استفاده کنید.

از فضای خالی کابینت‌های دیواری غافل نشوید قسمت بالای آن محل ذخیره سازی بسیار مناسبی است.

. تخته برش

در قسمتی از کابینت‌ یک تخت برش را طراحی کنید، این ایده بسیار کمک کننده است. در آشپزخانه شما مدام در حال خرد کن انواع مواد غذایی هستید و برای اینکه تخته مناسب داشته باشید نیاز نیست کابینت‌ها را بهم بریزید و از یک تخته معمولی استفاده کنید.

در قسمتی از کابینت‌ یک تخت برش را طراحی کنید، این ایده بسیار کمک کننده است.

. رنگ‌های مناسب

رنگ‌ها را دست کم نگیرید اگر شما رنگ‌های روشن را برای دیوارها و کابینت‌های آشپزخانه در نظر بگیرید به شما اطمینان می‌دهیم که محیط را بزرگ و دلبازتر نشان می‌دهد. در این‌صورت چیدمان را بهتر می‌توانید انجام دهید زیرا چشم شما از دیدن این فضا خسته نمی‌شود. رنگ‌های شاد انرژی با خود می‌آوردند.

رنگ‌های روشن را برای دیوارها و کابینت‌های آشپزخانه در نظر بگیرید.

. میز غذاخوری

چیدمان آشپزخانه کوچک اصول دارد، یکی از این موارد که باید به آن توجه کنید میز‌غذاخوری است. بودن یا نبودنش کدام کفه ترازو سنگین‌تر است آن را انتخاب کنید. اگر این میز تردد را در آشپزخانه سخت می‌کند و محیط را شلوغ نشان می‌دهد آن را حذف کنید. از صندلی‌های تاشو یا مدل‌های کم‌جا استفاده کنید.

چیدمان آشپزخانه کوچک اصول دارد، یکی از این موارد که باید به آن توجه کنید میز‌غذاخوری است.

. ابعاد وسایل

همه دوست داریم لوازمی که برای خانه خریداری می‌کنیم بزرگ و جادار باشد با این دسته از لوازم در چیدمان آشپزخانه کوچک با مشکل‌های اساسی مواجه می‌شوید، زیرا فضای مفید آشپزخانه را بیهوده با این کار اشغال می‌کنید.

همه دوست داریم لوازمی که برای خانه خریداری می‌کنیم بزرگ و جادار باشد با این دسته از لوازم در چیدمان آشپزخانه کوچک با مشکل‌های اساسی مواجه می‌شوید.

. نظم دهنده‌ها

برای اینکه چیدمان آشپزخانه کوچک اصولی باشد باید درون کابینت‌ها از نظم‌ دهنده‌ها استفاده کنید. وقتی که درون کابینت منظم باشد و دسترسی به وسایل مورد نظر آسان باشد شلوغی در این محیط به وجود نمی‌آید. در گذشته نظم‌ دهنده‌ها فقط مربوط به قاشق و چنگال بود و در محیط آشپزخانه بزرگ بود و برای سایر لوازم کابینت به اندازه کافی وجود داشت. از انواع نظم دهنده می‌توانیم به سبد سوپری، آبچکان پشت پرده، سطل‌های زباله ریلی و… اشاره کرد. این نظم دهنده‌ها شما را در چیدمان آشپزخانه یاری می‌دهند.

برای اینکه چیدمان آشپزخانه کوچک اصولی باشد باید درون کابینت‌ها از نظم‌ دهنده‌ها استفاده کنید.

. نور پردازی اصولی

نور پردازی اصولی باعث می‌شود تا نقاط قوت آشپزخانه بهتر دیده شده و آشپزخانه را بزر‌گ‌تر نشان می‌دهد. همچنین باعث می‌شود تسلط بهتری بر روی کارها داشته باشیم چون نور کافی در این محیط داریم. حتی اگر در محیط آشپزخانه شما نور طبیعی وجود دارد باز هم از این گزینه نباید غافل شوید.

نور پردازی اصولی باعث می‌شود تا نقاط قوت آشپزخانه بهتر دیده شده و آشپزخانه را بزر‌گ‌تر نشان می‌دهد.

. استفاده از شلف

اگر آشپزخانه شما دیوار کنجی دارد که به درد طراحی کابینت نمی‌خورد و کاملا بلا استفاده مانده است بهترین کار این است که شلف در این قسمت طراحی کنید. انواع ظروف، جا ادویه و کلا وسایلی که مورد نیاز است را درون آن می‌توانید قرار دهید و کنار آن گلدان‌های مینیاتوری قرار دهید و حسابی آن قسمت را جذاب کنید.

اگر آشپزخانه شما دیوار کنجی دارد که به درد طراحی کابینت نمی‌خورد و کاملا بلا استفاده مانده است بهترین کار این است که شلف در این قسمت طراحی کنید.

. نوار مغناطیسی

با یک نوار مغناطیسی که به دیوار چسبیده می‌شود در کنار گاز می‌توانید یک ایده خلاقانه داشته باشید و به راحتی انواع چاقوها را نگه می‌دارد و خیلی هم کاربردی است. در این صورت فضای یک کابینت آزاد می‌شود.

با یک نوار مغناطیسی که به دیوار چسبیده می‌شود در کنار گاز می‌توانید یک ایده خلاقانه داشته باشید و به راحتی انواع چاقوها را نگه می‌دارد.

. استفاده از فضای بلا استفاده

یک ایده خلاقانه دیگر که به چیدمان آشپزخانه کوچک شما کمک می‌کند این است که فضای مرده و بلا استفاده انتهای پیشخوان‌ را می‌توانید قفسه طراحی کنید و اگر قفسه‌های آن باز باشد بهتر است و انواع ظروف دکوری و حتی لوازم برقی را در آن قرار دهید. با افزودن تاقچه‌های کم عمق شیشه‌ای  بالای اجاق گاز می‌توانید برای ظروفی مانند فنجان‌ها یک مکان زیبا خلق کنید.

یک ایده خلاقانه دیگر که به چیدمان آشپزخانه کوچک شما کمک می‌کند این است که فضای مرده و بلا استفاده انتهای پیشخوان‌ را می‌توانید قفسه طراحی کنید.

کلام آخر

اگر آشپزخانه کوچکی دارید و برای چیدمان آشپزخانه کوچک خود با مشکل مواجه شده‌اید از طراحان داخلی کمک بگیرید تا بتوانند با تجربه‌ای که دارند شما را بهتر راهنمایی کنند. کارشناسان آیژک در این مسیر همراه شما هستند.

 2,319 total views