12
مرداد
author thumbnail parismin@ad

[email protected]

7 روز قبل

0

5 دقیقه خواندن

2,538

کابینت رومی و انواع آن

مهم‌ترین عنصر آشپزخانه ‌کابینت‌ها و سبک‌های آن مانند کابینت رومی، کابینت کلاسیک و… هستند. دکوراسیون منزل را هر چقدر هم تغییر دهیم باز هم به اندازه‌ای که کابینت‌ها جلوه و نما دارند و در معرض دید هستند اینگونه خودنمایی نمی‌کند. برای این عنصر نظم‌ دهنده و زیبا باید دقت و وقت کافی صرف کرده تا مدل مناسب را انتخاب کرد. در این مطلب به بررسی انواع کابینت رومی و هر آنچه که مرتبط با این کابینت است می‌پردازیم.

مهم‌ترین عنصر آشپزخانه ‌کابینت‌ها و سبک‌های آن مانند کابینت رومی هستند.

کابینت رومی

در گذشته تزئین ستون و قصر برای رومیان حائز اهمیت بوده و فرهنگ و تمدن رومی‌ها جلوه‌ی سلطنتی داشته است. رومیان به تزئینات اهمیت خاصی ‌می‌دادند و به واسطه جلوه‌ و سلطنتی بودن آشپزخانه و کابینت رومیان این مدل کابینت، به کابینت رومی معروف شده و طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد. طراحی کابینت رومی منحصربه‌فرد است و اغلب به صورت طرح‌دار ساخته می‌شود. این مدل کابینت به آشپزخانه شما جذابیت و انرژی‌ داده و کابینت رومی در سبک کابینت کلاسیک قرار می‌گیرد.

طراحی کابینت رومی منحصربه‌فرد و اغلب به صورت طرح‌دار ساخته می‌شود.

ویژگی‌های کابینت رومی

از ویژگی‌های این مدل کابینت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انواع کابینت رومی معمولا دارای ستون و سرستون‌ به سبک رومی هستند و آشپزخانه شما با این کابینت‌ها جلوه‌ای سلطنتی به خود می‌گیرد.
 • برش‌‌ها برای جاگذاری هود، گاز و متریال‌های مشابه در کابینت رومی به صورت نیم دایره با فرمت خاصی انجام می‌شود.
 • در صورت داشتن پنجره در آشپزخانه به صورت سنتی طراحی می‌شود این ترفند جذابیت کابینت‌های رومی را دو برابر می‌کند.
 • در نورپردازی این مدل آشپزخانه‌ها از چراغ و لوستر‌هایی با سیم‌های بلند و آویز استفاده می‌شود. علاوه بر زیباتر کردن، این چراغ‌ها حس دلپذیر و مهربانی به آشپزخانه می‌دهند.

طراحی کابینت‌ رومی معمولا دارای ستون و سرستون‌ به سبک رومی است.

متریال ساخت کابینت رومی

متریال اصلی کابینت رومی چوب بوده و طراحی ستون‌های این کابینت به صورت دستی انجام می‌شود. این مدل به دلیل استفاده از چوب طبیعی، حس گرم و انرژی‌ بخشی را به آشپزخانه شما می‌دهد.

رنگبندی کابینت رومی

انواع این مدل کابینت دارای رنگ بندی خاصی بوده که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم:

. رنگ سفید

این مدل کابینت بیشتر در رنگ سفید تولید می‌شود. رنگ سفید نه تنها برای این کابینت بلکه در هر مدل و سبک از کابینت پیشتاز است. کابینت روی به رنگ سفید اصالت خود را بیشتر نشان می‌دهد زیرا قصرها همیشه درخشان و زیبا بوده‌اند.

. رنگ سفید صدفی

یکی دیگر از رنگ‌های مورد استفاده در این سبک کابینت، رنگ سفید صدفی است. این رنگ به مانند رنگ سفید دارای جذابیت بالایی بوده و برای آشپزخانه‌های کوپک مناسب است. هر چند این رنگ زیاد به اصالت اصلی کابینت رومی نزدیک نیست اما، همان زیبایی و جذابیت را دارد.

. رنگ سفید طلایی

ترکیب رنگ سفید با رگه‌هایی از طلایی جذابیت بسیار فوق‌العاده‌ای به این مدل کابینت می‌بخشد و کاخ سلاطین رومی را در یادها زنده می‌کند. استفاده از ترکیب این دو رنگ مانی مناسب است که اولا آشپزخانه بزرگی داشته باشید، دوما با دیگر قسمت‌های خانه همخوانی داشته باشد.

متریال اصلی کابینت رومی چوب و طراحی ستون‌های این کابینت به صورت دستی انجام می‌شود.

اکسسوری کابینت رومی

کابینت رومی به مانند کابینت مدرن ساده و بدون ابزار یراق و اکسسوری نیست. این سبک از کابینت دارای زرق و برق بوده و طرح آن شلوغ است. در این مدل کابینت شما می‌توانید از دستگیره‌های بزرگ، ابزار و یراق‌ها، سرستون‌ها و موارد دیگری از این دست استفاده کنید تا زیبایی خیره کنده‌ای به کابینت و آشپزخانه بدهید. همچنین در آشپزخانه به سبک رومی می‌توانید از جزیزه استفاده کنید. این امر علاوه بر این که زیبای بیشتری به کابینت شما می‌دهد، فضای بیشتری هم برای نگه داری اشیا برای شما فراهم می‌کند.

در آشپزخانه به سبک کابینت رومی می‌توانید از جزیزه استفاده کنید.

مزایا و معایب

همان طور که می‌دانید تمام ابزارها و اشیا تولید شده توسط بشر دارای مزایا و معایبی است. در این بخش به بررسی مزایا و معایب آن می‌پردازیم:

مزایای انواع کابینت رومی

از مزایای این مدل کابینت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عمق زیاد و جادار بودن
 • نورپردازی زیبا
 • متریال مقاوم در برابر نور

معایب انواع کابینت رومی

از معایب این مدل کابینت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از آنجا که متریال مورد استفاده در این مدل چوب طبیعی است و از ابزار و یراق در ساخت آن استفاده می‌شود از قیمت بالایی برخوردار است.
 • نگه داری و تمیرکاری این مدل کابینت بسیار سخت است و نمی‌توان برای تمیز کردن آن از مواد شوینده استفاده است.

نگه داری و تمیرکاری کابینت رومی بسیار سخت است.

مکان قراری گیری لوازم آشپزخانه

در آشپزخانه به سبک رومی هر کدام از لوازم آشپزخانه در مکان مخصوص به خود قرار گرفته و جای مشخصی دارد که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم:

 • مکان قرار گیری هود: در این سبک از کابینت عموما هود را در یک قاب قرار داده و قاب هم به شکل هلالی است. زیرا یه این صورت هود در جلوی دید نیست و کابینت سبک خود را حفظ کرده است.
 • شیرآلات و سینک: شیرآلات به کار رفته در این کابینت آشپزخانه سبک رومی باید شکل و شمایل قدیمی و کلاسیک داشته  و با نمای کلی آشپزخانه همخوانی داشته باشند. همچنین سینک مورد استفاده در این مدل نیز باید از جنس سنگی باشد تا با نمای کلی ظاهر زیبایی پیدا کند.
 • اجاق گاز: در این سبک اجاق گازها به شکل مبلی بوده و از اجاق گاز رو میزی استفاده نمی‌شود. البته این امر کاملا به نظر کارفرما بستگی دارد و می‌تواند از اجاق گاز صفحه‌ای هم استفاده کرد اما دیگر به سبک رومی نزدیک نیست.
 • کابینت با درب شیشه‌ای: در این سبک کابینت‌های بالایی معمولا درب‌های شیشه‌ای دارند و برای اشیا دکوری و تزئینی از آن‌ها استفاده می‌شود.

در طراحی آشپزخانه با کابینت رومی لوازم در مکان مخصوص به خود قرار می‌گیرند.

کاشی بین کابینتی آشپزخانه رومی

نکته قابل توجه در این سبک از آشپزخانه این است که کاشی بین کابینتی و کف پوش‌های مورد استفاده در این مدل کابینت باید از سبک کلاسیک بوده تا همخوانی بالای با بقیه قسمت‌های کابینت داشته باشد. از آنجا که این مدل کابینت بسیار شلوغ است در نتیجه نباید از کاشی یا کاغذ دیواری شلوغ استفاده کرد و تا جای ممکن باید از مدل‌هایی با طراحی ساده و به سبک کلاسیک استفاده کرد. همچنین این لوازم جانبی نباید براق باشند. درواقع باید مدلی انتخاب شود که مخاطب را خسته نکند و علاوه بر آن از زیبایی و جلوه کابینت کم نکند.

در آشپزخانه کابینت رومی باید کاشی بین کابینتی انتخاب شود که مخاطب را خسته نکند.

سفارش و ساخت کابینت رومی

اگر به دنبال تغییر کابینت آشپزخانه خود هستید و سبک خاصی را مد نظر ندارید ما به شما سبک رومی را پیشنهاد می‌کنیم به ویژه اگر آشپزخانه بزرگی دارید. برای سفارش کابینت مورد نظر خود می‌توانید با کارشناسان آیژک در ارتباط باشید.

 73 total views