21
خرداد
author thumbnail parismin@ad

[email protected]

6 ماه قبل

0

5 دقیقه خواندن

8,481

هر آنچه باید از یک جزیره آشپزخانه بدانید

جزیره آشپزخانه چیست؟

جزیره آشپزخانه به جعبه‌های گفته می‌شود که برای بکارگیری و جای دادن وسایل آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. بسیاری از کارهای که روزانه انجام می‌دهیم در آشپزخانه اتفاق می‌افتد مانند پخت‌وپز، شست‌وشویی ظروف، تهیه مواد اولیه غذا، سرو غذا و… این‌ها دلیل‌های دقیق و منطقی  هستند که این محیط از خانه باید طراحی خاص و جذابی داشته باشد تا خستگی ناشی از کارهای روزمره را رفع کند.

زیرا عموما همه‌ی افراد خانه ابتدا و انتهای روز خود را در آشپزخانه سپری می‌کنند و کابینت گزینه اساسی و مهمی به حساب می‌آید که می‌تواند هم محیط را برای اعضای خانواده دلپذیرتر کند و هم در دیزاین و زیبای خانه تاثیر زیادی داشته باشد. در واقع این مکان از خانه به دلیل استفاده هر روز مواد غذایی و پخت‌وپز شلوغ‌ترین نقطه خانه است و استفاده از جزیره و طراحی اصولی و کاربردی تا حد زیادی می‌تواند به این زیبای و به ریختگی نظم دهد و کار را برای بانوی خانه راحت‌تر کند و شکل و شمایل به روز‌تر و زیباتری به خانه بدهد.

آشنایی با جزیره آشپزخانه

جزیره آشپزخانه

در سال‌های اخیر جزیره آشپزخانه از طرفدارن زیادی پیدا کرده است وبا  هر نوع سبک و دکوراسیونی که در خانه دارید قابل استفاده و ست کردن است.  امروزه نمی‌توان تاثیر جزیره را در آشپزخانه نادیده گرفت. جزیره علاوه بر برجسته کردن فضا، یک گزینه مناسب وکاربردی در آشپزخانه به حساب می‌آید. برای آشپزخانه‌های بزرگ جزیره در وسط آشپزخانه‌ قرار می‌گیرد.

اما اگر آشپزخانه کوچک دارید بهتر است مرز بین سالن پذیرایی و آشپزخانه جزیره را قرار دهید البته برای آشپزخانه‌های کوچک از جزیره‌های چند منظوره استفاده نمی‌شود زیرا فضای کافی در دسترس نیست و این مدل جزیره توصیه نمی‌شود.
جزیره‌های چند منظوره به گونه‌ای طراحی شده است که میز غذاخوری را با میزکار، یکی کرده است. جزیره‌ها یک کابینت کاملا مستقل در آشپزخانه است که مطابق با دکوراسیون آشپزخانه طراحی می‌شود. مهم‌ترین نکته در قرار دادن کابینت‌های جزیزه‌ای این است که فاصله کافی را از کابینت و پیشخوان داشته باشد تا مشکلی برای رفت و آمد به وجود نیاید. جزیزه دارای کابینت‌های جداگانه است و محلی برای نگهداری ابزار و وسایل آشپزخانه بوده و به عنوان یک میز کار هم قابل استفاده است.

انواع جزیره در آشپزخانه
بر روی جزیرهآشپزخانه به راحتی می‌توانید مواد خوراکی قرار داده و یا بقیه کارهای مربوط به آشپزی را روی سطح جزیره انجام دهید و بدون مشکل به امور آشپزی رسیدگی کنید. جزیره آشپزخانه که به عنوان میز غذا خوری هم  استفاده می‌شود عموما با صندلی‌های زیر آن همراه است. این نوع جزیره باید فضای کافی برای قرار گیری زانوها در زیر آن را داشته باشد و برای این مدل لبه‌های پیشخوان باید ۶۰ سانتیمتر از جزیره بیرون زده باشد. تا آن را به یک میز ناهار خوری عالی تبدیل کند. یکی‌ دیگر از کاربردی‌های جزیزه استفاده آن به جای میز ناهارخوری است که محلی برای جمع کردن اعضای خانواده دور هم است و جای برای نشستن و سرو غذا در کنار یکدیگر است.

کابینت دورنگ با جزیره
با افزودن سینک ظرفشویی و گاز این پیشخوان را می‌توان به مرکز فعالیت در آشپزخانه تبدیل کرد. به همین دلیل کاربردی بودن است که طراحان دکوراسیون داخلی منزل توصیه می‌کنند که از جزیزه آشپزخانه‌استفاده شود.  جزیره آشپزخانه در شکل‌های مختلفی طراحی می‌شود برای اینکه جزیره به گونه‌ای استفاده شود که بتوانید غذا را در همین قسمت درست کنید نکاتی باید رعایت شود مانند گاز باید روی پیشخوان جزیره قرار گیرد، دسترسی آسان به سطل زباله، ایجاد فضای برای قرار دادن وسایل آشپزی، مقاوم بودن سطح جزیره در برابر گرما ضربه و اجسام تیز، قرار دادن هود یا یک هواکش در بالای اجاق گاز و غیره. جزیره آشپزخانه در طرح و سبک بسیار متنوع است که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم.

. جزیره L

این نمونه از جزیره انجام فعالیت‌های زیادی را برای شما امکان پذیر می‌کند و بسیار کاربردی است از یک سمت به عنوان سینک‌ظرفشویی یا اجاق گاز می‌توانید استفاده کنید و سمت دیگر به عنوان میز کار یا میز غذاخوری کاربرد دارد. جزیره L معمولا یک طرف آن به ظرفشویی، اجاق گاز و طرف دیگر آن به میز غذاخوری با صندلی‌های پایه بلند ختم می‌شود.این سبک قابل اجرا با انواع کابینت آشپزخانه است.

کابینت جزیره ال شکل

. جزیره T

این طرح از جزیره برای آشپزخانه‌های بزرگ بسیار کاربردی است و می‌تواند به عنوان‌ یک میز سلف سرویس عمل کند میز ناهارخوری را می‌توانید به وسط این مدل از جزیره‌ها بچسبانید و فضای آشپزخانه را یکپارچه کنید.

جزیره تی شکل

. جزیره منحنی

طراحی این جزیره به صورتی است که حس پویایی و نشاط بیشتری را به‌وجود می‌آورد و می‌توانید یک کابینت با طبقه‌های زیاد داشته باشید و علاوه بر این تسلط شما بر قسمت‌های مختلف این مدل بیشتر خواهد بود.

نمونه جزیره منحنی

. جزیره مستطیلی

معمولا در آشپزخانه‌های بزرگ و کوچک قابل استفاده است و سینک یا اجاق گاز بر روی سطح کار قرار می‌گیرند و این مدل از جزیره بسیار کاربردی است.

جزیره مستطیلی

جنس پیشخوان جزیره آشپزخانه

به طور کلی جنس جزیره آشپزخانه از همان جنس و متریالی که برای سایر کابینت‌ آشپزخانه است و جزیره هم نیز از همان متریال ساخته می‌شود. البته این بستگی به سلیقه کارفرما دارد که جزیره را چگونه بخواهد در فضای آشپزخانه خود داشته باشد. جزیزه گاهی بنا بر نوع کاربرد، طرح و رنگش از سایر اجزای آشپزخانه و کابینت‌ها می‌تواند متفاوت باشد.برای ساخت صفحه جزیره معمولا از سنگ، استیل ضد‌ زنگ و یا چوب استفاده می‌شود.

جنس پیشخوان جزیره

انواع متریال صفحه جزیره

در زیر به شرح اجمالی انواع صفحه جزیره آشپزخانه می‌پردازیم:

  • متریال سنگ: معمولا از سنگ کورین و کوارتز در ساخت جزیزه استفاده می‌شود و گزینه مناسبی برای صفحه پیشخوان است. زیرا در برابر اجسام تیز مقاومت بالای دارد و آب و رطوبت در داخل سنگ نمی‌تواند نفوذ کند که باعث خراب شدن شود. همچنین سنگ در مقابل حرارت هم از درجه مقاومت بالای برخوردار است و گرما آن را خراب نمی‌کند در سنگ چیزی به عنوان تغییر رنگ هم وجود ندارد.

سنگ روی جزیره

  • متریال استیل ضد زنگ: این مدل نیز در برابر رطوبت، حرارت، آب مقاوم است.
  • متریال چوب: یکی از متریال‌های خوب و گران قیمت است چوب به علت طبیعی بودن حس صمیمیت و تازگی را القا می‌کند. از مقاومت خوبی برخوردار است و اگر خط‌وخش هم بیفتد با یک سمباده قابل درست شدن است البته بهتر است روی آن یک لایه‌ ضد آب داشته باشد.

چوب روی جزیره

مزايا جزیره آشپزخانه

از مزایای چزیره آشپزخانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جزیره امکان این را فراهم می‌کند که دور همدیگر جمع شویم و به راحتی مکانی برای سرو غذا یا تهیه غذا به صورت گروهی در خانه داشته باشیم.
  • جزیره‌های چند منظوره هم کاربردی و هم زیبا است و فضای آشپزخانه را برجسته می‌کند.
  • جزیره آشپزخانه علاوه بر زیبای که به آشپزخانه می‌دهد فضای کافی برای نگهداری وسایل مربوط به آشپزخانه را فراهم می‌سازد و به مقدار زیادی شلوغی و بهم‌ریختگی را کنترل می‌کند.
  • جزیره با استفاده ار رنگ و متریال متفاوت امکان ایجاد تضاد در آشپزخانه را به وجود می‌آورد و چگونگی دیزاین جزیره در دکوراسیون منزل نقش مهمی دارد.

مدل های مختلف جزیره

طراحی جزیره آشپزخانه در آیژک

چیدمان آشپزخانه یکی از مهمترین مواردی است که هنگام طراحی و بازسازی مجدد باید به آن فکر کنید برای داشتن یک آشپزخانه رویایی لازم نیست شما تنها پیش بروید.می‌توانید  برای مشاوره طراحی جزیره آشپزخانه و یا بازسازی کابینت از طراح‌هان حرفه‌ای کمک بگیرید. کارشناسان آیژک در این زمینه در کنار شما هستند و صفر تا 100 کار را برای شما انجام می‌دهند.

 

 

 674 total views