31
مرداد
author thumbnail parismin@ad

[email protected]

1 ماه قبل

0

5 دقیقه خواندن

5,254

مدل کابینت آشپزخانه‌های کوچک

امروزه دیگر از خانه‌های بزرگ خبری نیست و خانه‌های اکثر ما به صورت آپارتمانی شده است آپارتمان‌های کوچک که باید برای هر قسمت آن بهترین طراحی و البته کاربردی‌ترین طراحی انجام شود. مدل کابینت آشپزخانه‌‌های کوچک نیز از این قاعده مستثنا نیستند. این محیط به همان اندازه که متراژ خانه اجازه دهد کوچک و بزرگ می‌شود. اگر برای آشپزخانه‌های کوچک مدل کابینت کاربردی طراحی نشود اهالی خانه دچار چالش و خستگی در این محیط می‌شوند. طراحی باید به صورتی انجام شود که با کمترین فضای موجود بهترین مدل کابینت آشپزخانه‌های کوچک را داشته باشید. در ادامه به بررسی نکات مهم در طراحی کابینت آشپزخانه‌‌های کوچک می‌پردازیم.

طراحی باید به صورتی انجام شود که با کمترین فضای موجود بهترین مدل کابینت آشپزخانه‌های کوچک را داشته باشید.

نکات اساسی برای مدل کابینت آشپزخانه‌‌های کوچک

در گذشته آشپزخانه مانند یک اتاق بود و بین آشپزخانه و اتاق نشیمن دیوار قرار می‌گرفت. دیگر هیچ چیزی از آشپزخانه در معرض دید عموم نبود، به همین دلیل مدل و طراحی کابینت‌ها مورد توجه افراد نبود. با از بین رفتن دیوار میان آشپزخانه و اتاق نشیمن کابینت‌ها دچار تغییراتی اساسی شدند. تمام اجزایی آشپزخانه‌های اپن در معرض دید قرار گرفت و کابینت‌ها که اصلی‌ترین عنصر بودند از لحاظ کاربردی و زیبایی تغییر کردند. با پیشرفت تکنولوژی طراحی و مدل‌های متنوعی از کابینت‌ها موجود شد و امروزه کابینت‌ها از لحاظ طرح، رنگ بندی، مدل و… محدودیتی ندارند. در ادامه چندین فاکتور را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

. استفاده بهینه از فضای آشپزخانه

آشپزخانه بزرگ مشکلات این چنینی را ندارد و برای ساختن انواع مدل و طرح‌ دست کابینت ساز کاملا باز است. اما کابینت‌سازی حرفه‌ای است که بتواند در زمان روبه‌رو شدن با چنین مواردی بهترین گزینه را انتخاب کند. در آشپزخانه کوچک باید هنگام طراحی مدل کابینت از پرتی‌ترین فضا هم استفاده کاربردی شود. قسمتی که فضای پرتی وجود دارد باید کشو‌های مخصوص آن فضا طراحی شود تا فضا خالی و بلا استفاده در آشپزخانه وجود نداشته باشد و همچنین در فضای پرتی یک کابینت  هم باید طراحی کشوی خاص داشته باشد.

. ابعاد کابینت

بهتر است کابینت‌های دیواری تا زیر سقف امتداد پیدا کنند این ترفند باعث می‌شود کابینت شما فضای بیشتری برای نگهداری لوازم داشته باشد. همچنین این امکان را به شما می‌دهد تا یک فضای متفاوت را در اختیار داشته باشید.

. ساخت به صورت کمد

یک مدل دیگر  برای اینکه کابینت فضای بیشتری داشته باشد این است که به صورت کمد ساخته شود. فضای بین کابینت زمینی و دیواری در کابینت‌های کمدی دیگر وجود ندارد در این صورت وسایل بیشماری درون کابینت قرار می‌گیرد.

. عمق کابینت

معمولا برای آشپزخانه‌های کوچک کابینت‌ها را با عمق بیشتر در نظر می‌گیرند تا وسایل بیشتری بتوانید درون کابینت قرار گیرد و کمبود فضا برای وسایل در آشپزخانه وجود نداشته باشد.

. استفاده از گاز صفحه‌ای

یکی ‌دیگر از عواملی که به راحتی می‌توانید فضا خلق کنید و مدلی جذاب برای کابینت آشپزخانه‌های کوچک باشد حذف گاز‌های فر‌دار است. به جای آن از گازهای رومیزی استفاده کنید با این طراحی هم گاز دارید و هم اینکه فضای پایین گاز با قرار گرفتن کابینت یک فضای کاربردی می‌شود.

یکی ‌دیگر از عواملی که به راحتی می‌توانید فضا خلق کنید و مدلی جذاب برای کابینت آشپزخانه‌های کوچک باشد حذف گاز‌های فر‌دار است.

نورپردازی آشپزخانه کوچک

مدل کابینت آشپزخانه‌های کوچک و نورپردازی آن با هم مرتبط هستند. آشپزخانه کوچک اگر دارای پنجره باشند در این صورت نور طبیعی در محیط آشپزخانه وجود دارد و تا حدودی باعث روشنایی و بزرگ‌تر نشان دادن آشپزخانه می‌شود. اما به داشتن پنجره نباید بسنده کرد برای آشپزخانه‌های کوچک نورپردازی حائز اهمیت است.

  • استفاده از لوستر و آویزها: لوستر‌های چند تایی جذابیت بیشتری به آشپزخانه می‌دهد و آشپزخانه را به میزان ایده‌آل روشن می‌کند. لوسترآویز بزرگ‌تر بهتر است در مرکز آشپزخانه قرار گیرد. در اطراف کانتر لوسترهای کوچک‌تر قرار گیرد با این روش آشپزخانه نور کافی دارد.
  • لامپهای هالوژن: لامپ‌های هالوژنی هم گزینه مناسبی برای روشن شدن آشپزخانه کوچک است. این لامپ‌های هالوژن در بخش‌های بالای کابینت قرار می‌گیرند و سطح کابینت‌های زیرین روشن می‌شود. این مدل نورپردازی هم آشپزخانه و هم اینکه ارتفاع سقف را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. برای کابینت آشپزخانه‌‌های کوچک اصلا نورپردازی را دست کم نگیرید، این گزینه، گزینه بسیار کمک کننده‌ای در بزرگ‌تر نشان دادن فضای آشپزخانه دارد. امروزه برای آشپزخانه‌های کوچک نورپردازی کف آشپزخانه هم رواج پیدا کرده است.

امروزه برای آشپزخانه‌های کوچک نورپردازی کف آشپزخانه هم رواج پیدا کرده است.

ایده‌های کابینت آشپزخانه کوچک با فضای بازتر

انجام برخی از امور در طراحی کابینت آشپزخانه‌های کوچک موجب می‌شود تا با فضای بازتری در آشپزخانه رو به رو شویم و آشپزخانه با ظاهری بزرگ‌تر به چشم بیاید. در ادامه این ایده‌ها را شرح می‌دهیم:

. کابینت‌های دیواری را بدون درب بسازید

یک راه دیگر که به دلباز‌تر شدن آشپزخانه کمک می‌کند این است که کابینت‌های بالا را بدون درب بسازید و در کابینت‌های بدون درب ظروف تزئینی یا لوازم برقی خود را قرار دهید. بدون درب ساختن کابینت‌ها فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهد.

. استفاده از شیشه یا آینه

یکی از راه‌های ساده و البته کاربردی استفاده شیشه یا آینه در محیط آشپزخانه و خود کابینت‌ها است. این روش فضا را بزرگ‌تر و دلبازتر نشان می‌دهد. بهتر است بعضی از درب‌های کابینت شیشه‌ای طراحی شود و از لحاظ بصری جلوه بهتری هم دارد. برای نصب آینه باید کابینت‌ساز حرفه‌ای شما محیط و ابعاد آشپزخانه را ببیند تا بهترین مکان برای نصب آینه را انتخاب کند.

. کابینت‌براق

بهتر است برای آشپزخانه‌های کوچک از کابینت‌های براق استفاده کنید. این کابینت‌ها انعکاس دهنده نور هستند و همین انعکاس آشپزخانه را روشن‌تر و بزرگ‌تر نشان می‌دهد. کابینت‌های مات برای آشپزخانه‌های کوچک توصیه نمی‌شود، زیرا این مدل از کابینت فضا را دلگیر‌تر می‌کند. با انتخاب کابینت براق حس شادی و انرژی مثبت به اهالی خانه منتقل می‌شود.

بهتر است برای آشپزخانه‌های کوچک از کابینت‌های براق استفاده کنید.

سبک مناسب کابینت آشپزخانه‌های کوچک

بهتر است برای آشپزخانه‌های کوچک از کابینت‌های سبک مدرن استفاده کنید. در کابینت مدرن سادگی ظاهر و کاربردی بودن از ویژگی‌های بارز آن است. کابینت کلاسیک برای آشپزخانه‌های کوچک به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، زیرا این سبک دارای حکاکی و نقش ‌و نگار‌های زیادی بوده و همین امر باعث می‌شود آشپزخانه کوچک  شلوغ‌ و بهم ریخته به نظر برسد.

بهتر است برای آشپزخانه‌های کوچک از کابینت‌های سبک مدرن استفاده کنید.

طراحی کف آشپزخانه کوچک

هنگامی که وارد آشپزخانه می‌شویم چشم ما اغلب به کف آشپزخانه می‌افتد. متریال‌های مختلفی در حال حاضر در بازار موجود است و بنا بر بودجه، متراژ و سلیقه باید بهترین گزینه را انتخاب کنید. برای کف آشپزخانه‌های کوچک بهتر است طرح‌های ریز‌تر را انتخاب کنید و همچنین بهتر است طرح کف دارای تضاد رنگی باشد. رنگ‌های مانند سفید و مشکی تضادهای رنگی زیبای هستند.

برای کف آشپزخانه‌های کوچک بهتر است طرح‌های ریز‌تر را انتخاب کنید و همچنین بهتر است طرح کف دارای تضاد رنگی باشد.

انتخاب رنگ برای کابینت آشپزخانه‌های کوچک

برای کابینت آشپزخانه‌های کوچک انتخاب رنگ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. نه تنها رنگ کابینت در این آشپزخانه‌ها مهم است بلکه رنگ دیوارها، لوازم آشپزخانه، صندلی‌ها، پیشخوان و… نیز باید مورد توجه قرار گیرد. برای آشپزخانه‌های کوچک از رنگ‌های روشن استفاده کنید و بهترین رنگ، رنگ سفید است. این رنگ فضا را روشن و بزرگ‌تر نشان می‌دهد، همچنین این رنگ حس آرامش و تمیزی در محیط آشپزخانه با خود به همراه می‌آورد. البته استفاده بی‌رویه از این رنگ سردی و بی روحی را به همراه دارد، در نتیجه بهتر است در کنار رنگ سفید از رنگ‌های گرم یا حتی رنگ‌های سرد استفاده شود. رنگ سفید با همه رنگ‌ها قابل ترکیب بوده و قدرت رنگ روشن را دست کم نگیرید این رنگ‌ها قابلیت این را دارند که فضا را دلباز و بزرگ‌تر نشان دهند.

بهتر است در کنار رنگ سفید از رنگ‌های گرم یا حتی رنگ‌های سرد استفاده شود.

پیشخوان در کابینت آشپزخانه کوچک

با کوچک شدن فضای آشپزخانه طراحان داخلی، طرح‌های کاربردی را خلق کرده‌اند و یکی از طراحی‌های هوشمندانه پیشخوان است. در آشپزخانه‌های کوچک بدون شک میز ناهار‌خوری به دلیل کمبود فضا باید حذف شود، در نتیجه طراحی پیشخوان‌های امروزی را طراحی کرده‌اند. پیشخوان امروزی به صورتی است که به عنوان میز غذاخوری قابل استفاده است و با گذاشتن چند صندلی در اطراف پیشخوان کاربردی‌ترین کابینت را دارید که هم محل نگهداری ظروف و هم میز غذا‌خوری است.

با گذاشتن چند صندلی در اطراف پیشخوان کاربردی‌ترین کابینت را دارید.

مرتب بودن آشپزخانه کوچک

صاحب خانه باید به این فاکتور توجه لازم را داشته باشدکه داخل کابینت همیشه باید مرتب باشد. نامرتب بودن داخل کابینت یا تلنبار شدن ظروف در سینک ظرفشویی محیط آشپزخانه را بهم ریخته نشان می‌دهد. این  بهم‌ریختگی و شلوغی موجب می‌شود آشپزخانه کوچک‌تر از آنچه هست به چشم بیاید.

پایان:

در این مقاله چند راهکار اساسی و مهم را برای انتخاب کابینت آشپزخانه‌های کوچک بیان کردیم. برای طراحی و مدل آشپزخانه‌های کوچک حتما از افراد خبره و متخصص کمک بگیرید. در این زمینه می‌توانید به کارشناسان آیژک مراجعه کرده و از انتخاب درست کابینت آشپزخانه خود مطمئن باشید.

 225 total views